Aktuális
Befejeződött óvodánkban a TÁMOP-3.3.8-12/2-2012-0080 az „ Esélyegyenlőségi alapú fejlesztések megvalósítása a 2. sz. Napköziotthonos Óvodában Alsózsolcán” projektünk


Az Alsózsolcai 2.sz. Óvoda 2013. augusztusában elnyert 29 210 000 forint, 100%-ban támogatott TÁMOP-3.3.8-12/2 „ Esélyegyenlőségi alapú fejlesztések megvalósítása a 2. sz. Napköziotthonos Óvodában Alsózsolcán” projektünk tevékenységei 2013.09.01.-től -2015.08.31.-ig folyamatosan valósultak meg. A pályázat segítségével az óvodánkba járó hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeink és szüleik számos olyan rendezvényen vehettek részt, amelyek segítik őket hátrányaik leküzdésében. Mivel a pályázatunk már befejeződött és két évig folyamatos része volt mindennapjainak, így elmondhatjuk, hogy a pályázat által megtartott rendezvények nemcsak gyermekeinknek szereztek nagy örömet, hanem szüleik körében is nagy érdeklődéssel bírt.

Kiemelt feladatunk az óvodánkba járó családok egészségnevelése, így gyermekorvosunk Dr. Herczegh Enikő és az óvoda védőnője rendszeres résztvevői volatk pályázatunknak. Közös előadásainkon a szülők aktívan, nagyszámban vettek részt. Míg a szülők a hasznos és érdekes előadásokat hallgatták, addig gyermekeik az óvónénik vezetésével játszóházi foglalkozásokon tevékenykedtek. A rendezvényeken részt vevő szülők jól érezték magukat, a kötetlen beszélgetés közben sok segítő gondolatot kaptak.

A pályázatunk aktív résztvevői és segítői voltak a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat munkatársai is, akik a korai beóvodáztatás és rendszeres óvodába járás fontosságáról tartották előadásaikat gyermekeink szüleinek, ami megkönnyítheti mindennapi életüket. Ezeket az előadásokat is nagy érdeklődéssel várták óvodásaink szülei, miközben gyermekeik játszóházi foglalkozáson vettek részt. A kötetlen beszélgetés során elmondták a résztvevő szülők, hogy nagyon örülnek, hogy gyermekeiket már 3 éves korukban beíratták, beírathatják óvodába. Örülnek, hogy ügyesednek, sokat fejlődnek, szeretnek óvodába járni.

A szülők aktív bevonása mellett legfontosabb feladatunknak gyermekeink fejlesztését, hátrányaik leküzdését tartjuk/ tartottuk, hiszen óriási lemaradással kerülnek be három évesen óvodába, és csak három év áll rendelkezésünkre, hogy a lehető legjobban felkészítsük őket a sikeres iskolakezdésre.

Ennek elérésére halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeink négyszer tíz héten keresztül vettek részt napi rendszerességgel egyéni fejlesztő tevékenységekben, amelyet a szakmailag magas szinten felkészült óvónénik tartottak számukra. Külső szakértő segített gyermekeink felmérő anyagának kidolgozásában. Olyan szakértő aki maga is sok-sok éven keresztül hátrányos és halmozottan hátrányos gyerekekkel foglalkozott, aki a lehető legjobban ismeri őket, aki hasznos szakmai tanácsokkal segíti munkánkat.

Ezek a foglalkozások a mindennapjaink szerves részévé váltak, melyeket gyermekeink izgatottan, jókedvűen vártak. Ezeken a kétszemélyes fejlesztéseken bensőséges, napi kapcsolat alakult ki az óvónéni és gyermek között, ahol legnagyobb jelentősége a személyes kapcsolatnak, a pozitív megerősítésnek és annak van, hogy a gyermek érezze: „

Tisztellek téged, fontos vagy nekem, csakis Rád figyelek, és segítek Neked, ha szükséged van a segítségemre.”

Nyáron tizenegy héten keresztül mindennap játszóházi foglalkozásokat tartottunk, ahol finommotorikájuk, kreativitásuk fejlesztése mellett nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy minél érdekesebb, új technikával ismerkedjenek meg gyermekeink. Az elkészült alkotásokban közösen gyönyörködtünk, nagy örömmel mutatták a „remekművüket” délután szüleiknek.

A fejlesztés mellett arra is törekedtünk, hogy gyermekeink tágabb környezetünkkel is megismerkedhessenek. Voltunk kirándulni az Aggteleki Cseppkőbarlangban, ahonnan sok élménnyel tértünk haza, örömmel mesélték élményeiket. Ellátogattunk a Miskolci Vadasparkba is, ahol olyan élményekkel gazdagodhattak gyermekeink, amiket a környezeti nevelésükbe hatékonyan beépíthetünk.

Rendszeres családlátogatásaink alkalmával tanácsokat, ötleteket adtunk ahhoz, hogy a mindennapokban a problémáikat, nehézségeiket könnyebben megoldhassák a családok. Legtöbbször örömmel vártak bennünket, szívesen behívtak lakásukba és boldogan mutatták hogyan élnek. Azoknak a családoknak akiknek segítségre van szükségük folyamatos életvezetési tanácsokat nyújtottunk, segítettük mindennapjaikat.

Hospitálni mentünk más hasonló gondokkal küszködő óvodába, hogy szakmai wokshop keretében, cserélhessük ki tapasztalatainkat, tudásunkat, hogy mindennapi munkánk eredményességét növelhessük gyermekeink hátrányainak leküzdése érdekében.

A gyermekeink mindennapját átszövő programok mellett folyamatosa a szülők segítését is szem előtt tartottuk, így elmondhatjuk, hogy az óvodánkba járó gyermekek szülei a pályázat biztosította programoknak és lehetőségeknek köszönhetően és a hosszú évek óta tartó folyamatos munkánk eredménye az, hogy a szülők partnerei, segítői a mindennapi munkánknak. Ahhoz hogy még inkább bizalmukba fogadjanak gyermekeink szülei, közös konfliktuskezelés tréningen vettünk részt.

Rendezvényeink mellett a pályázat további része is folyamatosan működtek. Megtörtént már a mindennapi munkánkat segítő rajzeszközök, fejlesztőjátékok és a pályázat megvalósulását és további pedagógiai munkánkat segítő informatikai eszközök (projektor, CD lejátszó a csoportokba ) beszerzése.

Kialakítottuk fejlesztőszobánkat, ahol a gyermekek egyéni fejlesztése történik.

Rendezvényeink minden esetben megvalósította azt, ami a pályázat célja volt:olyan mintát, pozitív megerősítést kaptak gyermekeink szülei, ami a mindennapi életüket megkönnyíti. , további életükre pozitív hatással lesz.


Alsózsolca, 2015. 09.01.



Takácsné Szabó Zsuzsanna

szakmai vezető




Képek megtekintése