1. cs: Csipet-csapat

A csoportunkba 24 , 3-4 éves korú gyermek jár, 13 lány, 11 fiú. Minden gyermekünk ingyen étkezik, halmozottan hátrányos helyzetűek, 8 gyermekünk veszélyeztetett körülmények között él. Magas csoportlétszámmal dolgozunk, így a három év hátrány lekűzdéséhez nagyon tudatos fejlesztő munkát kell végeznünk.

A gyerekeket még augusztusban meglátogattuk az otthonukban. Szívesen láttak minket a szülők, nyíltan beszéltek a gyerekekről, gondjaikról . Kapcsolattartásunk azóta is rendszeres, mindennapos.

Sajnos gyakoriak a fertőző, felső légúti megbetegedések és ritkán jönnek vissza gyógyultan. Ezt a nem megfelelő lakáskörülmények és a szülők következetlen nevelésének köszönhetjük. Szinte folyamatosan köhögnek, folyik az orruk. Ha otthon lázas volt még akkor is behozzák az óvodába úgy, hogy errőll nem tájékoztatnak bennünket. Sokszor délelőtt kell kimenni a családokhoz, hogy a beteg gyermekükért jöjjenek fel és vigyék el doktornőhöz. Nem győzzük elégszer elmondani a szülőknek, hogy beteg gyermeket nem szabad behozni a közösségbe.

Már csak ritkábban, de még előfordul, hogy nincs megfelelő váltóruha, illetve az időjárásnak megfelelő öltözetük. A szülők meghallgatják ha szólunk, hogy pótolják, de a legtöbbször nem, vagy csak sokára biztosítják azokat.

A gyerekek örömmel, de hiányos ismeretekkel, sokan alig érthető beszéddel jönnek óvodába. szeretnek könyvet nézegetni, gyurmázni, festeni, énekelni, tornázni. A következetlen szülői nevelés eredménye, hogy az önállóságuk kialakításában nem megfelelő partner a szülő, mindent megcsinál a gyermek helyett, még a nagyobbaknál is.

A gyerekek közlékenyek, szívesen beszélnek az otthon történtekről. Játékban előforduló konfliktus megoldásához mindig felnőtt segítségét kérik.

A verseket, mondókákat szívesen tanulják, örömmel szerepelnek. Gyakran báboznak, segítenek egymásnak.

A csoportba járók minden gyermek itt alszik az óvodában. Örömmel hallgatják az elalvás előtti mesét, szeretik és igénylik a simogatásunkat.

Szerepjátékukban megjelennek a család mindennapjának tevékenységei, amelyek számunkra sok hasznos ismeretet nyújtanak a gyermekek viselkedésének megértéséhez.

A szülők egye többet érdeklődnek gyermekük fejlődéséről.

Molitorisz Jánosné és Rákosiné Gyarmati Zsuzsanna

óvónénik