2. cs: Csőrike csoport

Nagycsoportosok vagyunk. Létszámunk 26 fő 14 fiú, 12 lány..

Csoportunkban minden óvodás hátrányos helyzetű, roma származású, ingerszegény környezetből jönnek. Célunk, hogy a gyerekeket felkészítsük az iskolai életre, hogy zökkenőmentesen tudják elkezdeni tanulmányaikat és mindeközben fejlődjön személyiségük is. Az iskolára való felkészítést rendszeresen, napi szinten végezzük. Foglalkozásainkat előre megtervezzük, amit a csoportnaplóba dokumentálunk.

Az évszakok, az ünnepek, a hozzájuk kapcsolódó népszokások, hagyományok köré csoportosítjuk a különböző tevékenységeinket. Kiegészítjük ezeket az állatok, a közlekedés, a testünk, a család témaköreivel.

Minden reggel kiscsoportos és egyéni fejlesztéseket végzünk a csoportba járó gyerekeknél. Igyekszünk munkánknál azt a területet megcélozni, amiben a legnagyobb elmaradás mutatkozik. Az elmaradást, a hiányosságokat már a nevelési év elején kiszűrjük ezek tükrében tervezzük az 5-10 perces fejlesztő tevékenységeket.

A fejlődést minden gyermek esetében külön dokumentáljuk az erre a célra kifejlesztett mérési, fejlődési naplóba.

Kis közösségünkben kialakult játszócsoportok vannak, ezek az ún. „baráti körök”. A gyerekek minden játékfajtával szívesen játszanak, de leginkább a konstruáló és a szerepjáték a kedvencük. Sokszor spontán körjátékot kezdeményeznek a lányok, énekelnek, mondókáznak együtt.

A csoportban nincs peremhelyzetű gyerek, szépen összeszokott, jó közösség a miénk. A gyerekek bátran kezdeményezhetnek beszélgetést a felnőttekkel , bizalommal fordulhatnak hozzánk.

Sajnos a csoportunkba járó gyerekek eléggé betegesek, van aki állandó orrfolyással, köhögéssel küzd emiatt. A hiányzásoknak általában ez a fő oka. A hosszabb ideig otthon tartózkodó gyerekkel családlátogatás formájában felkeressük, ha nem mi óvónők, akkor jelezzük a gyermekvédelmi felelősnek és ő látogat el hozzájuk. Ezek a váratlan családlátogatások kitűnő alkalmak arra, hogy felmérjük, történt e valamilyen változás a család életében, életkörülményeikben, miben szükséges segítséget adnunk.

Karsza Regina és Kovács Virág

óvónéénik