5. cs: Kíváncsi Fáncsi csoport

Beszámoló az 5.sz. Fáncsi csoport életéről

Csoportunkban a beírt gyermekek létszáma 22 fő, ebből 14 gyermek már az elmúlt nevelésiévben is járt óvodába, 8 fő ebben az évben érkezett, akik többnyire 2,5-3 évesek. Tanév elején az új gyerekek beszoktatása, szokások, szabályok megismertetése volt a feladatunk. A gyerekek hamar megszokták új környezetüket, alkalmazkodtak a kialakult szokásrendszerhez.

Mivel csoportunkhoz nem tartozik közvetlenül a gyerek részére kialakított mosdó, ezért a másik két földszinten található csoporthoz kell alkalmazkodnunk. Szokásokat kellett kialakítani és azokat következetesen be is tartani, a baleset elkerülése érdekében,

Öltözködésüket, étkezési szokásaikat differenciáltan, életkoruknak megfelelően kellett kialakítani, mivel itt is hely szűkében vagyunk, ezért nagy figyelmet ,átgondolt szervezést és toleranciát igényel ez a két tevékenység is. Ennek ellenére a nagyobbak már ügyesen öltözködnek, vetkőznek egyedül, természetesen a kicsiknek még sok segítséget nyújtunk, folyamatosan kérjük a nagyobbakat, hogy mindig figyeljenek a kicsikre.

Az éves tematikus tervet is differenciáltan, a gyermekek életkori sajátosságait figyelembe véve állítjuk össze. Nagy feladat hárul ránk, mert a gyerekek ingerszegény környezetből érkeznek, nincs tapasztalatuk, élményük ami segítené az ismeretszerzést. Igyekszünk ezeket az ismereteket pótolni, a meglévő eszközeinkkel, fejlesztő játékokkal, szemléltető eszközökkel, beszélgetéssel, élményszerző sétákkal, kirándulásokkal pl. Vadaspark, bábszínház. Kötött és kötetlen formában nyújtjuk ezeket az ismereteket a gyerekeknek, nagyon szeretnek énekelni, szívesen hallgatnak zenét, verset, szeretnek tornázni, rajzolni, színezni, festeni, vágni, ragasztani, hiszen itt találkoznak ezekkel az eszközökkel először. Rendszeresen sétákat teszünk a városunkban , közvetlen környezetünkben, folyamatosan figyelemmel kísérjük a természetben végbemenő változásokat az évszakoknak megfelelően, megbeszéljük az ok-okozati összefüggéseket, hiszen ezekkel az ismeretekkel csak itt találkoznak

A csoportszobánk nagyon kicsi 12 fő befogadására alkalmas, ám a beírt gyermekek létszáma 22 fő. 15-16 gyerek ha itt van már alig férünk el, zavarják egymás játékát, nem tud kialakulni tartós, elmélyült játéktevékenység, az alapzaj is nagyon nagy.

Ebből adódóan gyakoribbak a megbetegedések is, könnyebben elkapják egymástól, hamar elfertőzik egymást. Nemcsak a játékidőben, de étkezésnél és alvásnál is zavaró a csoportszoba kis mérete,

Mindennapos kapcsolatban vagyunk a szülőkkel a gyermekek testi és szellemi fejlődése érdekében, mindig elmondjuk a gyermekekről a pozitívumokat. A szülők folyamatosan figyelemmel kísérhetik a gyermekek munkáján keresztül, amit az aulában elhelyezett faliújságra kiteszünk, hogyan fejlődnek és milyen tartalmasan telnek gyermekeik napjai az óvodában.

Összességében elmondhatjuk, hogy olyan harmonikus, családias légkört alakítottunk ki csoportunkba, ahová a gyermekek szívesen, jókedvűen jönnek nap mint nap.

Baráthné Csáti Erika és Gál Emese